Roční výročí

Dnes je to přesně rok od veřejného projednání územního plánu… Dnes je to rok od okamžiku, kdy nám všem bylo od zastupitelstva obce přislíbeno, že do dvou měsíců bude územní plán vyvěšen a i přesto, že nám nový územní plán pan starosta Pekárek už nějaký ten rok sliboval a neustále tvrdil, že už bude za měsíc, za dva atd., tak to byl první moment, kdy to bylo uvěřitelné a vypadalo to nadějně. Je asi na čase se ptát proč?! Je to opravdu množstvím připomínek? Je to častou dovolenou pana projektanta, který pracuje pro obec, jak bylo mnohým sděleno panem starostou? Nebo tím, že pan starosta nedostal to, co požadoval? Je to tím, že obec “omylem” zapomněla zohlednit v územním plánu připomínku nějakého úřadu? Nebo je to tím, že trávili zastupitelé velkou část, možná i většinu svého času, snahou zastavit projekt, který v obci vzniká? Který má platné územní rozhodnutí, platné stavební povolení na komunikace a u kterého je všem jasné, že v obci bude a je i zanesen ve stále nevyvěšeném územním plánu? Kdy přestane umělé oddalování vyvěšení územního plánu a kdy se věci pohnou… To ví asi jenom zastupitelstvo…

První informace po veřejném projednání byla taková, že bude územní plán do dvou měsíců (tj. srpen 2023), další informace od pana starosty byla do 15. září 2023, následně do konce roku 2023, poté začátkem roku 2024, na setkání s občany bylo panem starostou tvrzeno, že v březnu 2024, poté pan starosta sdělil ČIŽP, že bude ÚP v dubnu, následně asi červen 2024… Tak třeba, máme ještě necelé tři dny… Tak nějak nevím, udělejte si obrázek sami.

Hlína z Tebasu se ukázala jako “průser”… Velkej průser!!! Ať už si myslíte cokoli, od té doby, kdy jsme zjistili, že materiál na výstavbu jezdí mimo jiné z Tebasu a může být závadný, tak celou situaci nepřetržitě řešíme a policie brzy ukáže prstem na toho, kdo je za vzniklou situaci a škody zodpovědný. Nerozumím jenom postupu ČIŽP, která vybrala firmu, jenž měla oblast protestovat za deset pracovních dní, následně do osmi dní mít k dispozici výsledky a bezodkladně řešit odvoz závadného materiálu. Testování trvalo měsíc a od ukončení testování už je to přes další měsíc a stále “čekáme”.

I přes neuvěřitelný zápal některých zastupitelů, vysedáváním na všemožných úřadech, zatažení některých vrcholných politiků do akce “teď jim to všechno zastavte a nebo budete bez práce”, se konečně zase začínáme oklepávat, začínáme vyhrávat odvolání na různá nezákonná zastavení prací, která byla v nátlaku různých jednotlivců vydána… Chystáme žaloby o náhrady škod, které jsou opravdu znatelné… A aktuálně čekáme ještě na jedno odvolání, po kterém opět spustíme výstavbu.

Je otázkou, jestli je pro všechny dobré se snažit škodit a celý projekt oddalovat, když je jasné, že tady bude… Jestli je lepší práce dodělávat na podzim, kdy bude zase bahno, když už mohlo být hotovo… Jestli náhodou obec neškodí oddalováním územního plánu i jiným, než Domům Trnová? Jestli se starosta a zastupitelé mohou vymlouvat na nutnost vybavenosti, když bez územního plánu se tato nedá realizovat… Jestli už to někdo nepřehání a tak trochu nezneužívá toho, kde právě je… Nebude tam navždy…

Možná je čas se zamyslet a začít se víc ptát… Komu tohle prospívá? Pro koho je tahle situace přínosná? Pro obyvatelé Trnové? Asi ne…     H.

Přejít nahoru