Jan Šefrna pro Náš region: Kontaminovaná zemina v Trnové nebude

Kontaminovaná zemina z Trnové zmizí v řádu týdnů, říká v rozhovoru pro Náš region Jan Šefrna, vlastník společnosti Domy Trnová. „Ke každému náklaďáku navážky byla předložena dokumentace, podle které zemina měla být je nezávadná. Nebyla. Věcí se teď na náš popud zabývá policie,“ říká Jan Šefrna. Rozhovor přinášíme v plném znění.

Předmětem zájmu je v posledních týdnech výstavba v Trnové. Jaká je teď situace v místě?

Situace je taková, že jsme aktuálně dostali výzvu k zastavení prací na vlastně komunikacích v Trnové.

Navážení materiálu pokračuje, proč to?

Pro nás je hlavním dodavatelem stavby firma HSMN, s. r. o., která tam má nahlášené deponie a naskladňuje materiál k tomu, aby ve chvíli, kdy se stavební povolení obnoví, tak aby mohli neprodleně pokračovat s výstavbou komunikací. Proto navážení pokračuje.

Česká inspekce životního prostředí komunikovala zjištění kontaminace v místě navážky. Co s tím budete dělat?

Podle jejich testů zjistila nějakou kontaminaci. V jaké míře a kde, my dodnes bohužel nevíme. A kvůli tomu teď nedokáži říct, co se s tím bude dát konkrétně udělat. Samozřejmě, už jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele, protože podle nás je za to odpovědný někdo z dodavatelů materiálu pro firmu HSMN. Už jsme ale oslovili sanační firmu, bude tam dělat své průzkumy. Z vyhodnocení vyplyne postup sanace.  Bude se to muset prostě nějakým způsobem zlikvidovat.

Je to tak, že Vy, jako kontrolovaná osoba zatím nemáte výstup z kontroly?

Nemáme. Inspekce životního prostředí nám neposkytla testy, neposkytli nám ani místo toho výskytu, takže čekáme. Už jsme je vyzývali dvakrát a doteď ty testy nemáme.

A bez toho můžete udělat nějaké opatření aktivní?

Bez toho to úplně nejde. Ještě tento týden začne sanační firma Aston dělat své testy a podle výsledků určí další postup.

Jak se mohlo stát, že tam byla zavezena kontaminovaná zemina? Měl jste o tom nějaké informace?

Já jsem o tom žádné informace neměl. Pan Vojáček z firmy HSMN ke všem materiálům potřebným pro stavbu komunikace dostával od dopravců potvrzení o rozborech. Všechno bylo podle něj testováno a celkem nechápu, jak se mohlo stát, že tam nějaká kontaminovaná hlína vůbec přejela. Proto jsme podali trestní oznámení na neznámého pachatele, čekáme výsledky šetření policie. Uvidíme, kdo je za to odpovědný a samozřejmě budeme potom postupovat dál v náhradách škod, které budeme uplatňovat.

Rozumím tomu správně, že Vy máte k obsahu každého náklaďáku papír říkající, že navážka odpovídá normám?

Má je pan Vojáček, majitel firmy HSMN, který stavbu realizuje.

Jak si vysvětlujete, že se to mohlo stát?

To netuším. Buď ty testy někdo zfalšoval, to je jedna možnost. Druhá možnost je nějaká nedostatečná kontrola. Nicméně inspekce životního prostředí tvrdí, že je to na 99,9 procent materiál z Tebasu. Přitom Central Group má výstup od České inspekce životního prostředí, že to tam bylo všechno dekontaminováno, a že je to tam nezávadné.

Tak, jak to říkáte, to v podstatě znamená, že jste byl vy nebo dodavatel uveden v omyl až oklamán?

Těžko říct, jestli to bylo nějakou nedůsledností firem, které ten materiál převážely. Každopádně nás to celkem výrazně poškozuje.

A to bude prověřovat policie?

To bude prověřovat policie. My to následně předáme našim advokátům, aby někdo, kdo je za to odpovědný převzal odpovědnost za škody, které nám vznikly.

Nicméně jste hlavou, která ten projekt zastřešujete. Co s tím problémem budete dělat?

Aktivně to řešíme s dopravci, a se sanační firmou, která nastupuje zítra na odběry pro testy. Uvidíme, jaký stanoví další postup. Pravděpodobně to budou muset odbagrovat, odvézt a zlikvidovat.

Jaká je budoucnost stavby, dostaví se ten projekt?

Určitě se ten projekt musí dostavět. My tam máme vlastních asi 40 tisíc metrů pozemků. Nehledě na to, že jsme se zavázali klientům, že to vybudujeme.

Jaká byste řekl, že je nálada v Trnové? Co na to lidé říkají?

Náladu v Trnové ovládly emoce, chápu to. Není to ale nic, co by se nedalo dát do pořádku. Já v Trnové sám bydlím asi 12 let a v mém zájmu není, aby tam byla nějaká kontaminovaná zemina. Prostě tam nebude.

Takže jako místní říkáte svým sousedům, že prostě problém nebude?

Určitě, už teď řešíme tu dekontaminaci, takže v co nejkratším čase, řádově pár týdnů tam prostě nic takového nebude.

https://nasregion.cz/developer-sefrna-kontaminovana-zemina-v-trnove-nebude-367593/

Přejít nahoru